Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

هر نظام مالياتي در جهان امروز وظايف متعددي دارد که تامين هزينه هاي دولت تنها يکي از وظايف آن به حساب مي آيد. از مهم ترين وظايف نظام هاي مالياتي هدايت اقتصاد در مسير درست آن است . در واقع اهرم ماليات يکي از موثرترين حربه ها در هدايت اقتصاد کشور به شمار مي رود که کشورهاي غربي با استفاده درست از آن توانسته اند به پيشرفت هاي اقتصادي بزرگي نائل آيند. در واقع دولت ها با استفاده از نظام مالياتي حاکميت خود را در کشور اعمال کرده و به اقتصاد کشور براي رسيدن به هدف هاي ملي جهت مي دهند.با به کار گيري اهرم هاي هدايت اقتصاددر نظام مالياتي، ميتوان بر بسياري از مشکلات اقتصادي کشور فائق آمد. نظام مالياتي مي تواند با در نظر گرفتن هدف ها، نيازها و چشم انداز آينده کشور و با تدوين و برنامه ريزي درست، اقتصاد کشور را به صورت قانون مند به سمت پيشرفت و تعالي سوق دهد. نظام مالياتي در ايران اقداماتي را جهت بهبود وضعيت اقتصاد در کشور انجام داده که از آن جمله ميتوان به معافيت هاي مالياتي در اصلاحيه جديد قانون ماليات هاي مستقيم اشاره نمود.
براساس قانون ماليات‌هاي مستقيم که ازابتداي سال جاري اجرايي شد، معافيت‌هاي جديدي که عموما معطوف به دولت است اجرا شد. در برنامه ششم توسعه از اعطاي معافيت‌هاي مالياتي بي‌مورد و غيرهدفمند جلوگيري شده و معافيت‌هاي مالياتي به شمول به نرخ صفر تبديل مي‌شود که به اين معني است که مودي بايد اطلاعات خود را به سازمان امور مالياتي ارائه کند. اعمال نرخ صفر در ماليات، سبب ايجاد شفافيت و افزايش رقابت در اقتصاد کشور مي شودو از اين راه نظام مالياتي قادر خواهد بود ظرفيت درآمدهاي مالياتي کشور را به صورت سالانه تخمين زده و آمارهاي روشن و نزديک به واقعيتي را باهدف برنامه ريزي دقيق نظام اقتصادي کشور به دست آورد و آمار معافيت هاي مالياتي را شفاف سازي کند.معافيت هايي که در قانون برقرار شده، عمدتا معطوف به توليد است طوري که همه با هم رقابت کرده و در شرايط برابر قرار گيرند.
از جمله اين معافيت ها مي توان به اعطاي معافيت مالياتي ?? درصدي به شرکت‌هاي خارجي که از طريق انعقاد قرارداد با واحدهاي توليدي ايراني اقدام به توليد در ايران با نشان معتبر مي‌نمايند، افزايش ميزان معافيت مالياتي واحدهاي صنعتي و معدني،معافيت صادرات کالا و خدمات به خارج از کشور،معافيت ?? درصد از ماليات بر درآمد شرکت‌هاي پذيرفته شده در بورس‌هاي داخلي يا خارجي و ? درصد از ماليات بر درآمد شرکت‌هاي پذيرفته شده در خارج از بورس‌هاي داخلي و خارجي،معافيت از پرداخت ماليات، عوارض، حقوق گمرکي، سود بازرگاني و عوارض صادراتي به مدت ?? سال به منظور حمايت از شرکت‌هاي دانش بنيان اشاره نمود.
در خاتمه مي توان اميدوار بود با اعمال معافيت ها در قانون ماليات هاي مستقيم، که نرخ‌هاي مالياتي کاملاً تعديل شده و جهت‌گيري کلي در جهت حمايت از توليد و اخذ ماليات از مصرف کننده است، تبعيض در اعطاي معافيت‌هاي مالياتي، رقابت ناسالم ميان بخش خصوصي و بخش عمومي ‌رفع شده و سالم‌سازي و شفاف‌سازي نظام مالياتي محقق شود، در عين اين که در سايه اجراي اين قانون، از برخوردهاي سليقه‌اي نيز پرهيز شود.

منبع : سازمان امور مالیاتی کشور

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.