Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

از جمله مولفه هاي بسيار مهم و اساسي در موارد اصلاحي قانون ماليات هاي مستقيم، بحث اصلاح جرايم مالياتي در مجموعه قوانين جديد مي باشد. بر اين اساس جرايم مالياتي طبق ماده ۲۷۴ در ۷ بند تعيين شده است که بر مبناي آن مرتکب يا مرتکبان، برحسب مورد به مجازات هاي درجه شش محکوم مي‌‌شوند.
در راستاي موارد اصلاح شده در خصوص جرايم مالياتي در قانون ماليات هاي مستقيم، موارد جرايم مالياتي شامل تنظيم دفاتر، اسناد و مدارک خلاف واقع و استناد به آن و اختفاي فعاليت اقتصادي و کتمان درآمد حاصل از آن و ممانعت از دسترسي مأموران مالياتي به اطلاعات مالياتي و اقتصادي خود يا اشخاص ثالث و عدم انجام تکاليف قانوني مربوط به قانون ماليات هاي مستقيم و قانون ماليات بر ارزش افزوده و تنظيم معاملات و قراردادهاي خود به نام ديگران، يا معاملات و قراردادهاي مؤديان ديگر به نام خود برخلاف واقع و خودداري از انجام تکاليف قانوني در خصوص تنظيم و تسليم اظهارنامه مالياتي حاوي اطلاعات درآمدي و هزينه‌اي در سه سال متوالي و آخرين بند استفاده از کارت بازرگاني اشخاص ديگر به منظور فرار مالياتي مي‌شود.
بر اين اساس موارد اصلاح شده براي جرايم مالياتي به عبارتي براي جلوگيري از سفته بازي در بخش مسکن است که با اجرايي شدن اين قوانين، مديريت آن ممکن مي‌شود. هدف از اصلاح جرايم مالياتي، ايجاد افزايش شفافيت مالياتي و اقتصادي در کشور بوده تا به کمتر شدن تخلفات مالياتي کمک شود. چراکه عدالت مالياتي با اصلاح جرايم مالياتي محقق مي شود که بزرگترين کمک به بخش توليد در کشور هم به حساب مي آيد و همچنين اصلاح اين قوانين از فرار مالياتي بعضي افراد جلوگيري مي‌کند تا زحمات کساني که کار مي‌کنند و ماليات مي دهند هدر نرود.
اما آنچه که در اين ميان مي تواند حائز اهميت فراواني باشد آن است که براي تحقق مناسب و اجراي صحيح اين قوانين بايد براي فعالان اقتصادي برنامه‌هاي تشويقي در نظر گرفته شود که خوشبختانه در اين خصوص نيز اقدامات بسيار مناسبي انجام شده است.
در پايان بايد خاطر نشان ساخت که مهم ترين بحث در موارد اصلاحي قانون ماليات هاي مستقيم خصوصا اصلاح جرايم مالياتي، بحث جرم انگاري در زمينه فراريان مالياتي مي باشد و کساني که مرتکب به جرم مالياتي مي شوند به دادسرا فرستاده و با آنها برخورد مي گردد. بدون شک اين نکته مي تواند به عنوان يکي از مهم ترين و اثر گذار ترين بخش هاي اصلاحيه قانون ماليات هاي مستقيم باشد. زيرا با اجراي اين بخش مي توان گام اقتصادي بلند و موثري در راستاي تحقق عدالت مالياتي و جلوگيري از فرار مالياتي در سطوح بالايي برداشت.

منبع : سازمان امور مالیاتی کشور

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.