Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

شفاف سازی فعالیت های اقتصادی یکی از مهمترین اهداف سازمان امور مالیاتی است .این امر آنقدر اهمیت داشته است که در بند نوزدهم سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری، قوای نظام ملزم به شفاف‌سازی اقتصاد و سالم‌سازی آن و جلوگیری از اقدامات، فعالیت‌ها و زمینه‌های فسادزا در حوزه‌های پولی، تجاری، ارزی و … شده اند.
عدم شفافیت در اقتصاد موجب شده است تا از یک طرف فساد اداری، اقتصادی و مالی ، هزینه‌های سنگینی را بر اقتصاد تحمیل نماید و از طرف دیگر به دلیل فقدان اطلاعات و شفافیت در اقتصاد شاهد عدم امکان برنامه‌ریزی صحیح ،جامع و مستمر در اقتصاد باشیم. بسیاری از مشکلات اقتصادی موجود از جمله فرار مالیاتی و عدم امکان شناسایی دقیق پایه¬های مالیاتی، وابستگی شدید بودجه به نفت و سهم پائین مالیات از کل درآمدهای عمومی دولت نیز به دلیل عدم شفافیت معاملات اقتصادی و ضعف پایگاه‌های اطلاعاتی جامع است. قانونگذار درمواد ۱۶۹ و ۱۶۹ مکرر اصلاحیه قانون مالیاتهای مستقیم تدابیری برای رسیدن به این مهم پیش بینی کرده است . استفاده از شماره اقتصادی در معاملات ،استفاده از صندوق فروش و ایجاد پایگاه اطلاعاتی سه عنصر مهم برای شفاف سازی فعالیت های اقتصادی در نظر گرفته شده که اشخاص حقیقی و حقوقی و حتی نهادها و دستگاههای اجرایی ملزم به رعایت آن شده اند.در کنار این سه عنصر مهم ، قانونگذار در ماده ۱۶۹ اشخاص حقیقی و حقوقی را مکلف به ارسال فهرست صورت معاملات خود کرده است . صورت معاملات فصلی سندی مهم درنظام اقتصادی کشور است.اطلاعات مندرج در صورت معاملات فصلی زمینه ساز شفافیت اقتصادی وتامین کننده عدالت مالیاتی است.اصولانظام مالیاتی برای تحقق اهداف ومسئولیت های خود باید اطلاعات لازم را دراختیار داشته باشد.
بر اساس ایین نامه تبصره ۳ ماده ۱۶۹ ارسال اطلاعات از اول مهرماه سال ۱۳۹۵ کماکان به صورت فصلی و تا یک و نیم ماه پس از پایان هرفصل امکان پذیر می‌باشد ( از ابتدای فصل تا یک و نیم ماه پس از پایان فصل ). ارسال اطلاعات خارج از موعد مقرر مشمول جرائم متعلقه خواهد بود.
بدیهی است اجرای صحیح و رعایت مفاد این دو ماده قانونی می تواند گام موثری در جلوگیری از فرار مالیاتی و به تبع آن تحقق عدالت مالیاتی و همچنین افزایش درآمدهای مالیاتی خواهد شد. بدین منظور سازمان امور مالیاتی کشور، در راستای اجرای سیاست‌های دولت مبنی بر توسعه خدمات الکترونیکی، با پیاده سازی طرح جامع مالیاتی و شفافیتی که ارسال صورت معاملات فصلی در مبادلات اقتصادی به همراه دارد بستر مناسبی را برای رعایت عدالت و رشد و شکوفایی اقتصاد کشور فراهم می‌کند.
منبع : سازمان امور مالیاتی کشور

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.