Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

رئيس کل سازمان امور مالياتي کشور در ديدار با امام جمعه مشهد تاکيد کرد: نظام مالياتي درصدد تعامل بيشتر با مردم است. به گزارش رسانه مالياتي ايران، سيد کامل تقوي نژاد، رئيس کل سازمان امور مالياتي کشور صبح امروز پنجشنبه مورخ ۱۷ دي ماه که به منظور شرکت در همايش مديران مالياتي سراسر کشور در مشهد مقدس به سر مي برد، با امام جمعه مشهد ديدار و گفتگو کرد. وي در ابتداي اين ديدار، ضمن ارايه گزارشي در خصوص وضعيت کلي نظام مالياتي و نقش رو به رشد آن در اقتصاد کشور، خاطر نشان کرد: نظام مالياتي امروز به دنبال آن است که صادقانه، شفاف و واقع بينانه با مردم تعامل کند. تقوي نژاد با بيان اينکه مردم توقعات بجا و درستي از نظام مالياتي دارند و آن شفاف، سالم و عادلانه عمل کردن دستگاه مالياتي است، گفت: خوشبختانه در چند سال اخير،مقام معظم رهبري ديدگاه هاي روشن و صريحي در خصوص موضوع ماليات بيان فرمودند و اين امر، کار مجريان را راحت تر کرده و جهت گيري ها و سياست گذاري هاي جديدي در نظام مالياتي اتخاذ شده است. معاون وزير امور اقتصادي و دارايي، مقوله ماليات و پيشراني آن در اقتصاد را سنگ بناي اقتصاد مقاومتي عنوان کرد و ادامه داد: تنها با تکيه بر ماليات و قطع وابستگي بودجه کشور به نفت است که مي توان اقتصاد را از تکانه ها و آسيب هاي احتمالي به دور داشت. وي بحث ارتقاي فرهنگ مالياتي در جامعه را يکي از مهمترين موضوعات مورد نظر نظام مالياتي برشمرد و گفت: همانطور که مقام معظم رهبري فرمودند ماليات يک فريضه است و به همين منظور و براي ترويج فرهنگ اين فريضه، مي بايد همه نهادها،حوزه ها،ارکان نظام و انديشمندان و صاحبنظران و رسانه هاي جمعي در امر توسعه فرهنگ مالياتي مشارکت داشته باشند. رئيس کل سازمان امور مالياتي کشور با بيان اينکه بايد با مردم صادقانه تعامل داشته باشيم و مدافع حقوق مردم باشيم، گفت: اگر رعايت حال مردم را کنيم و مردم تعامل مناسبي با نظام مالياتي داشته باشند،توفيقي در اين حوزه کسب خواهيم کرد. وي با ذکر اين مطلب که نبايد فشار نظام مالياتي بر کساني باشد که در تور مالياتي هستند و حساب و کتاب شفاف دارند، اظهار داشت: سياست جديد نظام مالياتي آن است که فشار را از روي اين گروه از موديان مالياتي بردارد و تمرکز خود را بر کساني که فرارهاي مالياتي بزرگ دارند و جرم مالياتي مرتکب مي شوند و کشور را به سمت وابستگي به نفت سوق مي دهند، معطوف کند. تقوي نژاد، ميزان درآمدهاي مالياتي پيش بيني شده سال جاري را ۷۵ هزار ميليارد تومان عنوان کرد و گفت: نقش و سهم درآمدهاي مالياتي از بودجه کشور روند رو به رشدي دارد و در سال آينده حدود ۳۵ درصد مجموع درآمدهاي کشور از محل ماليات ها تامين خواهد شد و اين روند رو به رشد يعني همان آرزوي ديرينه استقلال اقتصادي که کشور بدنبال تحقق آن بوده است.

وي در بخشي از سخنان خود به اهميت سلامت نظام اداري تاکيد و خاطر نشان کرد:مردم حق دارند سوال کنند آيا ماليات در جاي صحيح خود مصرف مي شود؟ لذا سياست ما آن است که در برنامه تحول فرهنگ مالياتي، موارد مصرف ماليات را دقيق به مردم اعلام کنيم و مردم را از حقوق و تکاليفشان مطلع کنيم. براي نمونه مردم بايد بدانند که بخش قابل توجهي از ماليات بر ارزش افزوده اي که مي پردازند صرف توسعه و ارتقاي سلامت و بهداشت و درمان در جامعه مي شود. گفتني است در اين ديدار، امام جمعه مشهد نيز با تاکيد بر اينکه ۳۷ سال از انقلاب اسلامي مي گذرد و ما در اين ۳۷ سال نتوانسته ايم کاري کنيم که مسئله ماليات همچون وجوهات شرعي براي مردم جا بيفتد، عنوان کردند: مهمترين موضوع در نظام مالياتي،تطبيق مسايل و واقعيات جريان اقتصادي مردم با ميزان ماليات آنهاست و عدم توجه به اين موضوع، باعث مي شود تا مسئله ماليات در جامعه جا نيفتد. آيت الله علم الهدي،با بيان اينکه در شرايط فعلي کشور، در دستور کار قرار دادن سياست هاي جديد اجرايي و پياده سازي آن بسيار ضروري است، تصريح کردند:مسئله ماليات حل شدني است اما با ايجاد يک حرکت قوي از سوي مراجع ديني و مبلغين مذهبي در زمينه ترويج فرهنگ ماليات در جامعه. لذا اگر بتوانيم دستوراتي که در دين آمده را در نظام مالياتي به کار ببنديم، بي ترديد بدون اينکه مطالبه اي در خصوص ماليات کنيم، مردم خود مالياتشان را پرداخت مي کنند و در خصوص موارد مصرف آن نيز شبهه و سوالي نخواهند داشت.

آيت الله علم الهدي افزودند: اگر مي بينيم مردم براي پرداخت وجوهات شرعي صف مي کشند بخاطر فرهنگ ديني آنهاست؛بر اين اساس براي اينکه افکار عمومي در جامعه را بتوانيم به سمت پرداخت ماليات ببريم بايستي بتوانيم فرهنگ ديني پرداخت ماليات را برنامه ريزي کرده و موارد مصرف ماليات را تبيين کنيم تا مردم نيز ماليات را همچون هزينه هاي آب و برق و گاز به راحتي پرداخت کنند. ايشان با بيان اينکه کساني که از زير پرداخت ماليات فرار مي کنند خود را مديون جامعه مي کنند، عنوان داشتند: نظام مالياتي بايد با کساني که فرار مالياتي مي کنند برخورد جدي کند و طبقات اقتصادي جامعه را در نظر بگيرد و فشار مالياتي را روي طبقات پردرآمد جامعه وارد کند نه کسبه جزء و مشاغل خرد. امام جمعه مشهد با تاکيد بر اينکه اگر مي خواهيم فرهنگ ماليات را در جامعه متحول کنيم بايد مباني اقتصاد کشور را با بينش،بصيرت ديني و حسابرسي عادلانه منطبق کنيم، گفتند: نظام مالياتي بايد شرايط اقتصادي کشور و همچنين شرايط شغلي افراد را درک کند و منطبق با اين واقعيات، ماليات را دريافت کند.

منبع : سازمان امور مالیاتی کشور

٠٩:٠٧

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.