Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

در دنياي امروز رضايتمندي يك احساس است و براي بهبود آن بايد آنرا به يك شاخص كمي تبديل نمود.

اهميت رضايت مندي امروزه آن قدر به چشم مي‌آيد تا بدانجا كه دمينگ از پيشگامان كيفيت، كيفيت را با رضايت مشتري يكسان مي‌داند. كاملاً واضح است كه ارتباط محكمي بين رضايت مندي و دادن خدمات وجود دارد. احساس مشتري نسبت به يك محصول ياخدمت تعيين خواهد كرد كه آن محصول ياخدمت در بازار موفق بوده است يا خير. رضايت مندي بازگشت سرمايه را تضمين مي‌كند، اين مشتريان هستند كه در ازاي دريافت محصولات و خدمات به توليدكنندگان آنها پول پرداخت مي‌كنند و باعث سودآوري آنها مي‌شوند. بدون دانستن خواسته‌هاي مشتريان ممكن است مشتريان تمايلي به مصرف كالا يا خدمات توليدي از خود نشان نداده و عملاً سرمايه‌گذاري انجام شده به شكست منتهي شود.

به بيان ديگر سرمايه‌گذاري‌اي اثربخش خواهد بود كه به نيازهاي مشتريان توجه نمايد زيرا هدف سرمايه‌گذاري جلب مشتري و سود بيشتر مي‌باشد و طبيعي است در چنين شرايطي بهره‌وري سرمايه با برآوردن اين نيازها بالا رفته و بازگشت سرمايه تضمين مي‌گردد.

سازمان امور مالياتي به عنوان يک سازمان حاکميتي که وظيفه اصلي آن اخذ ماليات از مشمولين به موجب قانون مي باشد، همواره ارتباط تنگاتنگي با مراجعه کنندگان دارد . لذا بحث رضايت مندي مراجعان به سازمان امور مالياتي از اهميت ويژ ه اي برخوردار است.

در همين راستا به منظور تسهيل در قوانين مالياتي و رضايت مندي بيشتر موديان، قانون جديد ماليات هاي مستقيم تقديم مجلس شوراي اسلامي شد و با تصويب درمجلس و تاييد شوراي محترم نگهبان، به دولت ابلاغ شد و از سال ۹۵ به اجرا درخواهد آمد.

حقوق موديان مالياتي بدون شک يکي ازحقوق قانوني هر شهروندي مي باشد. از اين رو اهميت و جايگاه ويژه اي در سيستم مالياتي هر کشوري داشته و کمک شاياني در زمينه تحقق وصول ماليات مي نمايد. چرا که رعايت اين حقوق مي تواند به تعديل رابطه موديان با سيستم مالياتي کمک نموده، اعتماد و اطمينان آنان را به‌ نظام مالياتي افزايش دهد و در راستاي تسهيل امور مردم و حمايت موديان موثر باشد.

در قوانين مالياتي همانگونه که براي موديان مالياتي تکاليف و وظايفي پيش بيني شده، حقوقي نيز براي آنان در نظر گرفته شده است. حقوق مؤدي مالياتي را مي‌توان شامل برخي حقوق نظير حق رازداري و حفظ حريم خصوصي، حق کسب اطلاع و راهنمايي و برخورداري مطلوب از خدمات مالياتي و حق اعتراض، شکايت و تجديد نظرخواهي دانست که نظام مالياتي موظف به رعايت آن‌ها مي باشد که در متن منشور حقوق موديان مالياتي نيز بر روي آن تاکيد گرديده است.

حال در ذيل به حقوق اشاره شده بطور اختصار مي پردازيم:

– رازداري و حفظ حريم خصوصي: بر اساس ماده ۲۳۲ قانون مالياتهاي مستقيم کليه مراجع مالياتي مي بايست اطلاعاتي را که ضمن رسيدگي به امور مالياتي مؤدي به دست مي‌آورند، محرمانه تلقي و از افشاي آن جز در امر تشخيص درآمد و ماليات خودداري نمايند و در صورت افشا طبق قانون مجازات اسلامي با آن‌ها رفتار خواهد شد.

– حق کسب اطلاع و راهنمايي و برخورداري مطلوب از خدمات مالياتي:

بر اساس ماده ۲۳۷ قانون مالياتهاي مستقيم در صورت استعلام مؤدي از نحوه تشخيص ماليات مي بايست جزئيات گزارشي را که مبناي صدور برگ تشخيص قرارگرفته به همراه توضيحات لازمه در اين خصوص به مؤدي اعلام گردد.

همچنين مطابق ماده ۲۸ قانون ارزش افزوده جامعه مشاوران رسمي مالياتي ايران به منظور ارتقاء فرهنگ مالياتي پرداخت کنندگان ماليات وارائه خدمات مشاوره اي صحيح در امور مالياتي به مؤديان مالياتي برمبناي قوانين ومقررات مالياتي کشور و همچنين ارائه خدمات نمايندگي مورد نياز آنان براي مراجعه به ادارات و مراجع مالياتي تشکيل گرديد.

– حق اعتراض، شکايت و تجديد نظرخواهي: بر اساس ماده ۲۳۸ قانون مالياتهاي مستقيم درصورتي‌که مؤدي نسبت به ماليات تعيين‌شده در مهلت قانوني، معترض باشد مي‌تواند شخصا يا بوسيله وکيل تام‌الاختيار خود به اداره امور مالياتي مراجعه و با ارائه اسناد و مدارک کتبا تقاضاي رسيدگي مجدد نمايد.

در راستاي افزايش رضايت مندي موديان در قانون جديد ماليات هاي مستقيم مشوق هايي در نظر گرفته شده است که مي توان به مواردي همچون اعمال نرخ صفر مالياتي، منطقي سازي نرخ و طبقات مالياتي در بخش اشخاص حقيقي، ساده سازي ماليات بر ارث، بهبود شرايط جديد ممنوع الخروجي، حذف ماليات علي الراس و يکسان سازي ماليات حقوق کارکنان دولت و بخش خصوصي اشاره کرد.

يکي از مهمترين نتايج حاصل از قانون جديد ماليات هاي مستقيم تسريع در انجام امور موديان مي باشد که با استقرار نظام يکپارچه اطلاعات مالياتي تحت عنوان طرح جامع مالياتي که از طرح هاي مهم و ملي کشور است و بي شک ، به عنوان موتور محرک نظام نوين مالياتي محسوب مي شود.

منبع : سازمان امور مالیاتی کشور

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.