سامانه صندوق فروش در جهت حمايت از فعالان اقتصادي

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

يکي از اقدامات سازمان امور مالياتي کشور در راستاي تحقق اهداف دولت الکترونيک، اجراي تبصره ۲ ماده ۱۶۹ قانون ماليات‏هاي مستقيم است؛ که موديان بر اساس آن موظف‌اند از سامانه صندوق فروش و تجهيزات مشابه استفاده کنند.

در راستاي شفاف‌سازي مبادلات تجاري و فعاليت‌هاي مالي، همسو با اهداف طرح تحول اقتصادي و قانون ماليات بر ارزش‌افزوده و اجراي تبصره يک ماده ۷۱ قانون نظام صنفي و ماده ۱۲۱ قانون برنامه پنج‌ساله پنجم جمهوري اسلامي ايران تجهيز واحدهاي صنفي به صندوق مکانيزه فروش در دستور کار قرار گرفت و بر همين اساس با توجه به اولويت‌هاي در نظر گرفته‌شده از سوي سازمان امور مالياتي کشور تعدادي از صنوف ملزم به نصب و استفاده از اين‌گونه صندوق‌ها گرديده‌اند که بالطبع مزايايي براي سازمان و اصناف به همراه خواهد داشت که شفافيت در مبادلات تجاري، درآمدها، هزينه‌ها و همچنين بهره‏مندي موديان از مشوق‌ها و تسهيلات مالياتي، بخشي از آن است.

استفاده از صندوق هاي فروش، موجب بهبود فعاليت‌هاي اقتصادي، صرفه‌جويي در وقت، دقت بيشتر در امور ، پايين آوردن و حتي از بين بردن ميزان اشتباهات مي شود. صندوق‌هاي مکانيزه فروش يا سامانه‌هاي فروشگاهي مي‌بايست قابليت‌هايي همچون ثبت خريد، فروش و هزينه‌هاي واحد شغلي، صدور صورتحساب، نگهداري حساب موجودي کالا، ثبت حساب و موجودي نقد و بانکي را داشته باشند .

بر اساس تبصره ۲ ماده۱۶۹ قانون ماليات‏هاي مستقيم، معادل هزينه هاي انجام شده بابت خريد، نصب و راه اندازي تجهيزات اعم از نرم‏افزاري و سخت افزاري از ماليات قطعي شده موديان در اولين سال استفاده و يا سال‏هاي بعد از آن قابل کسر است و هم‏چنين سازمان امور مالياتي موظف است به تدريج و بر اساس اولويت، اشخاص مشمول حکم اين تبصره را تعيين کند و تا شهريور ماه هرسال از طريق درج در يکي از روزنامه ‏هاي کثيرالانتشار و روزنامه‏ هاي رسمي کشور اعلام و از ابتداي فروردين ماه سال بعد از آن اعمال نمايد. هم‏چنين معادل ده درصد (۱۰) از ماليات ابزاري عملکرد مودياني که توسط سازمان امور مالياتي ملزم به استفاده از سامانه صندوق فروش و تجهيزات شده‏اند مشروط به رعايت آيين‌نامه اجرايي مربوط، براي مدت دو سال اول بخشوده مي‏شود. عدم اجراي حکم اين تبصره (عدم استفاده از سامانه صندوق فروش) علاوه بر اين‏ که موجب تعلق جريمه‏اي به ميزان دو درصد (۲%) فروش مي‏باشد باعث عدم برخورداري از معافيت پايه مالياتي نيز مي‏ گردد.

با توجه به موارد مطرح شده و بر اساس نظر کارشناسان اقتصادي، استفاده از صندوق‌هاي مكانيزه فروش، نقش بسزايي در تحقق برنامه‌هاي دولت براي تأمين درآمدهاي غيرنفتي دارد و به دستيابي عدالت مالياتي، كه از اهداف مهم سازمان امور مالياتي است، کمک شاياني مي‌کند.

منبع : سازمان امور مالیاتی کشور

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.