Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

يکي از راهکارهاي پيش روي اقتصاد داخلي گذر از اقتصاد نفتي و روي آوردن به اقتصاد غير نفتي است و با توجه به نقش و جايگاه ماليات در اقتصاد کشور، يکي از اصول محوري در ساختار اقتصاد، شفافيت در ميزان درآمدها و مبادلات اقتصادي مي‌باشد و اين امر ميسر نخواهد شد جز با سازماندهي، برنامه ريزي و ايجاد ارتباط موثر بين سازمان‌ امور مالياتي کشور و تشکل‌هاي صنفي و صاحبان مشاغل.
امروزه چرخ اقتصاد در اکثر کشورهاي پيشرو با ماليات مي چرخد و ماليات دهندگان نيز موظف هستند وضعيت درآمدي خود را از طريق فرايندهاي استاندارد شده به دستگاه مالياتي اعلام نمايند تا امور مالياتي آنها بدرستي و سهولت انجام گيرد.
در نظام مالياتي کشور ما نيز به موجب قانون، موديان موظف هستند وضعيت درآمد خود را در قالب فرمها و صورت حساب‏هايي که سازمان امور مالياتي تهيه و نگهداري آنها را ضروري مي‏داند، اعلام نمايند.
در اصلاحيه قانون مالياتهاي مستقيم نيز در راستاي اجرا و پياده سازي طرح جامع مالياتي، مقررات مربوط به ارائه فهرست معاملات فصلي از ماده ۱۶۹ مکرر حذف و جايگزين ماده ۱۶۹ اين قانون گرديده و بر آن تاکيد شده است.
«ماده ۱۶۹ ق.م.م : اشخاص حقوقي و صاحبان مشاغل موضوع اين قانون که حسب اعلام سازمان امور مالياتي کشور موظف به ثبت نام در نظام مالياتي ميشوند، مکلفند براي انجام معاملات خود صورتحساب صادر و شماره اقتصادي خود و طرف معامله را در صورتحسابها، قراردادها و ساير اسناد مشابه درج و فهرست معاملات خود را به سازمان مذکور ارائه کنند.»
درگذشته روند ارائه صورت معاملات به صورت مراجعه حضوري وبا صرف وقت و اتلاف هزينه و انرژي بود ولي اکنون با ارسال الکترونيکي صورت معاملات فصلي از طريق سامانه عمليات الکترونيکي سازمان به نشاني WWW.TAX.GOV.IR، انجام کليه امور بدون نياز به مراجعه به واحدهاي مالياتي صورت مي‌پذيرد و از مزاياي آن مي توان به تسهيل در ارسال فهرست معاملات در هر ساعت از شبانه روز و جلوگيري از هدر رفتن زمان با کاهش تردد در حوزه هاي مالياتي، شفافيت در معاملات اقتصادي و در نتيجه رعايت عدالت مالياتي اشاره نمود.
دوره ارسال اطلاعات براي خريد و فروش و پرداخت قراردادها سه ماهه بوده و مي بايست تا سي روز (۳۰ روز) پس از پايان هر فصل نسبت به ارسال آن اقدام شود. براي اين منظور نيز دو روش برخط (آنلاين) و غير برخط (آفلاين)پيش بيني شده است.
روش برخط براي آن دسته از مودياني مي باشد که در سامانه الکترونيکي ثبت نام موديان ، حداقل مرحله پيش ثبت نام و اعتبار سنجي مربوطه را پشت سر گذاشته و کد کاربري و کلمه عبور را از طريق پست دريافت نموده اند و در روش غير برخط نيز اطلاعات درقالب يک فايل توليد شده برروي لوح فشرده به اداره امورمالياتي مربوطه تحويل مي گردد.
بر اساس تبصره ۵ ماده ۱۶۹ ق.م.م کليه دستگاههاي اجرائي موضوع بند (ب) ماده( ۱) قانون برگزاري مناقصات مصوب ۳/۱۱/۸۳ موظفند حداکثر ظرف مدت سه ماه پس از راه اندازي سامانه معاملات وزارتخانه ها و دستگاه هاي اجرايي با امکان دسترسي آنلاين سازمان امور مالياتي، کليه معاملات خود را به غير از معاملات محرمانه از طريق اين سامانه به ثبت برسانند. همچنين بموجب قانون عدم ارائه فهرست معاملات انجام شده از طريق روشهاي مذکور موجبات تعلق جرايم تعيين شده مي شود.
سازمان امور مالياتي کشور، در راستاي اجراي سياست‌هاي دولت مبني بر توسعه خدمات الکترونيکي، با پياده سازي طرح جامع مالياتي و شفافيتي که ارسال صورت معاملات فصلي در مبادلات اقتصادي به همراه دارد بستر مناسبي را براي رعايت عدالت و رشد و شکوفايي اقتصاد کشور فراهم مي‌کند. هدف از ارسال فهرست معاملات فصلي به صورت الکترونيکي نيز، شفاف سازي اطلاعات اقتصادي، مکانيزه کردن نظام مالياتي در کشور، تحقق عدالت مالياتي و عدم مراجعه‌ي حضوري به ادارات مي‌باشد.

منبع : سازمان امور مالیاتی کشور

٠٩:١١ – پنج شنبه ٨ بهمن ١٣٩٤ / شماره : ٣٨١ / تعداد نمایش : ٣٩١

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.