Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

رشد شتابنده شهرنشيني از جمله مهمترين ويژگي‏ها دوران معاصر است که الزامات و پيامدهاي خاص خود را به همراه دارد. افزايش جمعيت شهرنشين و به تبع آن رشد شهرها از جمله مهمترين دلايلي است که تاثيرات عميق آن را در حوزه‏ هاي مختلف از تحولات سياسي و اجتماعي گرفته تا جرايم و بزهکاري‏ها مي‏توان سراغ گرفت. از اين روست که ارائه خدمات و زيرساخت‏هاي بنيادين براي شهرنشين‏ها در حال حاضر اهميت زيادي به خود گرفته است و مديريت امور شهر را به يکي از پرچالش‏ترين حوزه‏هاي مديريتي در سراسر جهان تبديل کرده است.
ارائه مناسب خدمات به شهرنشين‏ها و مديريت کارآمد امور شهري بيش از هر چيز مستلزم ايجاد منابع درآمدي پايدار در اين حوزه است. تعريف منابع درآمدي پايدار براي مصارفي از اين دست باعث کاهش تاثيرگذاري نوسانات ناشي از مشکلات کلان اقتصادي و بودجه‏دهي مي‏ شود.
رشد شهرنشيني و لزوم تعريف منابع پايدار براي مديريت امور شهري از جمله چالش‏هاي دوران معاصر است که به محدود به يک يا چند کشور جهان نيست و همه کشورها به نوعي با آن دست به گريبان هستند. کشور ما، ايران نيز از اين شرايط مستثني نيست و سياست‏گذاران و مسئولان امر نيز پيوسته در صدد چاره‏جويي براي رفع مشکلات مربوط به شهرها بوده‏اند. تخصيص ۳ واحد درصد از ماليات بر ارزش افزوده به شهرداري‏‏ها از جمله تمهيداتي است که در ايران براي تامين منابع درآمدي مورد نياز شهرداري‏ها انديشيده شده است. نرخ ماليات بر ارزش افزوده در حال حاضر در ايران ۹ درصد است که اين رقم بسيار کمتري از چيزي است که در ساير کشورهاي جهان تحت اين عنوان اخذ مي‏شود و از اين جهت فشار چنداني را بر مصرف‏کنندگان وارد نمي‏کند. با اين همه، اين نوع ماليات از بدو اجرا تاکنون درآمدهاي قابل توجهي را نصيب خزانه و دستگاه‏هاي ذينفع از آن کرده است. شهرداري‏ها از جمله مهمترين دستگاه‏هايي هستند که بخش زيادي از درآمد حاصل از ارزش افزوده نصيب آن‏ها مي‏شود. در اين زمينه مي‏توان اظهارات عليرضا طاري‏بخش، معاون ماليات بر ارزش افزوده را شاهد گرفت که چندي پيش اعلام کرده بود فقط در ۱۰ ماهه اول ۱۳۹۴ حدود ۹ هزار ميليارد تومان از درآمد حاصل از ماليات بر ارزش افزوده به حساب شهرداري‏ها در سراسر کشور واريز شده است. قاسم پناهي، قائم مقام سازمان امور مالياتي نيز چندي پيش سهم شهرداري ها از درآمد ماليات بر ارزش افزوده در سال ۱۳۹۴ را ۱۴ هزار ميليارد تومان برآورد کرده بود.
ماليات بر ارزش افزوده در حال حاضر يکي از مهمترين منابع درآمدي شهرداري‏ ها در ايران است. گفته مي‏شود درآمد حاصل از اين نوع ماليات در حال حاضر دومين منبع درآمدي کلانشهر تهران است. برخي آمارها نيز حکايت از آن دارد که بيش از ۵۴ درصد از بودجه شهرداري‏هاي شهرهاي کوچک نيز از همين منبع تامين مي‏ شود.
گفتني است قانون ماليات بر ارزش افزوده در حال حاضر به صورت آزمايشي در ايران اجرا مي‏شود که اميد مي‏رود با قطعي و دائمي شدن اين قانون، زمينه دسترسي پايدار شهرنشينان به خدمات شهري مناسب و کارآمد فراهم شود.

منبع : سازمان امور مالیاتی کشور

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.