Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

فدراسیون جهانی حسابداران نهادی بین‌المللی است که بیش از ۱۳۰ کشور و نزدیک به ۱۸۰ انجمن حرفه‌ای حسابداری در آن عضویت دارند و در حال حاضر متجاوز از ۵/۲ میلیون نفر حسابدار از سراسر جهان را در مجامع بین‌المللی نمایندگی می‌کند را سال ۲۰۰۷ این فدراسیون هفته اول دسامبر را به‌عنوان هفته حسابدار در سراسر جهان اعلام کرد و به همین مناسبت اعضای ایرانی این فدراسیون یعنی انجمن حسابداران خبره ایران و جامعه حسابداران رسمی ایران ضمن گرامیداشت این هفته، روز ۱۵ آذر را به‌عنوان روز حسابدار تعیین کردند.

در همین راستا روز گذشته به همت انجمن حسابداران خبره ایران و با حمایت تعدادی از بنگاه‌های اقتصادی کشور و با پشتیبانی رسانه‌ای روزنامه پرمخاطب «دنیای اقتصاد»، همایشی تحت عنوان بازآفرینی مدیر مالی در پژوهشگاه نیرو و با حضور صدها نفراز حسابداران و مدیران برجسته کشور برگزار شد که در آن به نقش و جایگاه حسابداران ارشد بنگاه‌ها در توسعه و پیشبرد بنگاه‌ها و به تبع آن توسعه اقتصادی کشور، پرداخته شد امروزه حسابداری به‌عنوان ابزار مدیریت هزینه و نقشی اساسی در رقابتی کردن، اقتصاد کشور در تقابل با سیل کالاهای وارداتی ایفا می‌کند ضمن آنکه به‌عنوان مهم‌ترین پایگاه اطلاعاتی نقشی بی‌بدیل در تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری مدیران بنگاه‌های اقتصادی برای استقرار نظام برنامه‌ریزی و کنترل برعهده دارد.

حسابداری به مثابه زبان کسب و کار و گزارشگری مالی با استفاده از فرآیند حسابرسی داخلی و حسابرسی مستقل، در بنگاه‌های اقتصادی، مهم‌ترین‌ ابزار شفافیت چه برای صاحبان سرمایه این بنگاه‌ها و چه تامین‌کنندگان منابع مالی و چه سازمان‌های امور مالیاتی و تامین اجتماعی و نهادهای متولی حساب‌های ملی و… به شمار می‌آید.

به‌طوری‌که ملاحظه می‌شود حسابداری و حسابداران در جای‌جای الگوی ترسیم‌شده برای اقتصاد مقاومتی نقشی حساس و بی‌بدیل برعهده دارد.با وجود درآمدهای بالای دولت از قبل صادرات نفت، نه نیازی به مدیریت هزینه وجود دارد و نه احتیاجی به بالا بودن کارآیی و اثربخشی (بهره‌وری) است. در چنین اقتصادی، اقتصادی بودن فعالیت‌ها فقط در حد یک شعار باقی می‌ماند. شفافیت اقتصادی و پاسخگویی آرزویی است که تحقق آن در حکم محال است و اقتصاد رانتی و شانسی جای اقتصاد مردم‌بنیاد و دانش‌بنیان را می‌گیرد و بالاخره در چنین آشوبی مهم‌ترین چیزی که گم می‌شود عدالت است. اگر در کشوری سازمان مالیاتی آن به‌عنوان بزرگ‌ترین شریک بنگاه‌های اقتصادی، اعتقادی به ‌صورت‌های مالی حسابرسی شده نداشته باشد و تکلیف ملزم ساختن بنگاه‌های اقتصادی بزرگ را برای ارائه صورت‌های مالی حسابرسی شده، برنتابد، حسابداری و حسابرسی می‌تواند نقش و جایگاهی داشته باشد؟ اگر در جامعه‌ای استقلال حسابرسان مستقل آن در حد یک شوخی باشد در آن صورت می‌توان به کارآمدی ابزارهای حسابداری برای ایفای وظایف مهم خود، اطمینان کرد؟ در کشوری که تولید انبوه فارغ‌التحصیلان حسابداری بدون کیفیت ، چگونه باید انتظار داشت که حسابداران بتوانند نقش ارزنده خود را در تحقق اهداف ترسیم شده اقتصاد مقاومتی ایفا کنند؟ پاسخ به این سوال‌ها می‌تواند راهگشا باشد.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.