Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

ماليات بر ارزش افزوده «ماليات غير مستقيمي» است که مصرف کننده (خريدار) آن را به همراه بهاي خريد اجناس و خدمات مي‌پردازد و دريافت کننده (فروشنده) موظف است مقدار ماليات دريافتي را به خزانه دولت واريز کند. از آنجا که خود فروشنده نيز ضمن خريد اوليه چنين مالياتي را پرداخته ولي مصرف کننده محسوب نمي‌شود، از همين روي او حق دارد کل «ماليات‌هاي ارزش افزوده» پرداختي خود را از کل «ماليات بر ارزش افزوده»هاي دريافتي کسر کرده و مابه تفاوت را به دولت بپردازد. ماليات بر ارزش افزوده به تمامي خدمات و کالاهايي تعلق مي‌گيرد که در برابر پول در داخل کشور داد و ستد مي‌شوند، مگر آنکه در قانون براي آن شرايط ويژه، از جمله معافيت‌هايي در نظر گرفته باشند.

تعريف فوق، شرحي است که غالب منابع علمي اقتصادي در تعريف قانون ماليات بر ارزش افزوده ارائه نموده و همين تعريف خود گوياي آن است که نفس وجودي ماليات بر ارزش افزوده در راستاي اخذ ماليات بر مصرف بوده و در اين خصوص مصرف کننده موظف به پرداخت آن مي باشد. در اين راستا مي توان اجراي قانون ماليات بر ارزش افزوده را از چند منظر مورد بررسي قرار داد.

نخست آنکه اجراي اين قانون زمينه ساز کنترل مصرف در جوامع مي گردد. چراکه با اتخاذ چنين رويکردي رفتار مصرف کنندگان در قبال بازار رفتاري منطقي بوده و مصرف کننده سعي مي نمايد تا به انتخاب کالا و اجناس آن هم به ميزان مورد نيازش روي آورد و از مصرف بي رويه و اسراف کالاها خودداري نمايد که اين امر اگرچه در سطحي خرد قابل رويت نباشد، اما در سطحي کلان مي تواند منشا اثرات و تحولات موثر و مفيدي در نظام اقتصادي کشور باشد.

شايد دومين تاثير مثبت اجراي قانون ماليات بر ارزش افزوده را بتوان در نهادينه سازي عدالت مالياتي دانست. چراکه با اجراي اين قانون ماليات صرفا متوجه افرادي مي گردد که مصرف کننده مي باشند و در اين ميان اقشار متمول و مرفه جامعه که به نسبت ديگر اقشار جامعه مصرف بالايي دارند، ماليات بيشتري را نيز پرداخت خواهند نمود و به اين ترتيب گونه اي نوين و پويا از عدالت مالياتي در نظام اقتصادي کشور شکل مي گيرد.

سومين شاخصه برجسته اجراي قانون ماليات بر ارزش افزوده را مي توان در شفافيت آن و عدم ابهام در اين قانون دانست. چراکه با تصويب نرخ ماليات بر ارزش افزوده و اجراي آن در سراسر کشور نرخ ماليات پرداختي نسبت به هر کالا مشخص بوده و مصرف کنندگان کالاها يا همان موديان ماليات بر ارزش افزوده ملزم به پرداخت آن در هنگام خريد کالاهاي مورد نظر خود مي باشند.

در اين راستا و با اجرايي شدن قانون ماليات بر ارزش افزوده در سال هاي اخير در نظام مالياتي کشور، شاهد دستاوردهاي اثربخشي در نظام توليد و چرخه اقتصادي کشور بوده ايم که دامنه آن تا به حوزهاي رفاه شهروندان و بهداشت عمومي جامعه نيز رسيده است که مورد اخير آن را در اختصاص يک درصد از محل درآمد ماليات بر ارزش افزوده در حوزه بهداشت و درمان کشور شاهد بوده ايم. همچنين اختصاص ۲٫۷ درصد از محل درآمدهاي ماليات بر ارزش افزوده به دهداري ها و شهرداري هاي سراسر کشور جهت توسعه زير ساخت هاي شهري و اجتماعي گوشه اي ديگر از دستاوردهاي چشمگير اجراي قانون ماليات بر ارزش افزوده در نظام اقتصادي و اجتماعي کشور مي باشد.

اميد است با تلاش مسئولان اقتصادي و نخبگان و صاحب نظران در حوزه ماليات شاهد بهره گيري هر چه بيشتر از قوانين و مقررات پوياي مالياتي همچون قانون ماليات بر ارزش افزوده در نظام اقتصادي کشور بوده و با افزايش پايه هاي مثبت مالياتي سهم ماليات را در بودجه عمومي کشور افزايش و نقش درآمدهاي نفتي را کاهش دهيم.

منبع : سازمان امور مالیاتی کشور

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.