Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

با نگاهی به وضعیت فعلی کشور در می یابیم که هم اکنون در شرایطی هستیم که نیازمند طراحی الگوهای جدید و ساختارهای پویا و منعطف در زمینه های اقتصادی می باشد; لذا لازم است تا با ورود به حوزه سیاستگذاری اقتصادی، به ایجاد مکانیزم هایی در سطوح مختلف پرداخت که در سخت ترین شرایط و بیشترین فشارها، کمترین آسیب را به کشور برساند و از تجربیات کنونی به بهترین نحو استفاده گردد.
اقتصاد مقاومتی اصطلاحی است که در پی مقاوم سازی و ترمیم برخی از ساختارها و نهادهای فرسوده و ناکارآمد موجود اقتصادی مطرح می شود که باور مشارکت همگانی و اعمال مدیریت های عقلایی و مدبرانه، پیش شرط و الزام چنین موضوعی است. اقتصاد مقاومتی کاهش وابستگی ها و تاکید روی مزیت های تولید داخل و تلاش برای خوداتکایی است. چالش مهم و اساسی در اقتصاد مقاومتی، تامین درآمدها و منابع مالی است، زیرا معمولا نخستین مساله ای که در شرایط تحریم هدف قرار می گیرد، منابع مالی است.
بررسی ها نشان می دهد بودجه اقتصاد ایران به طور عمده از درآمدهای نفتی تامین می شود و این امر باعث شده که تامین بودجه از عوامل بی ثباتی همچون نوسانات قیمت نفت که ناشی از فعل و انفعالات داخلی اقتصاد نیست، تاثیرپذیر باشد. بر این اساس سیاست های رفاهی و توزیع درآمدی دولت نیز از این حیث با مشکل مواجه می شود.
بدون تردید، درآمدهای مالیاتی یکی از پایدارترین و مطمئن ترین منابع درآمدی دولت ها برای نیل به اهداف اقتصادی و اجتماعی در جامعه به شمار می رود. کشورهای توسعه یافته به دلیل اتکا به همین منابع مالیاتی در اقتصادشان از دهه های گذشته، به صورت نظام مند و هدفمند از این ظرفیت بی پایان بهره می برند.
مالیات و درآمدهای مالیاتی را می توان از بزرگ ترین ابزارهای دولت در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی دانست. توجه به ساختارها و مکانیزم های مالیاتی و سیاستگذاری مناسب در این حوزه باعث می شود که بتوان از سایر مزایای این ابزار مالی نیز به خوبی استفاده کرد. مالیات علاوه بر اینکه به عنوان منبع درآمدی محسوب می شود، می تواند به صورت یک ابزار تنظیم گری بازار، توسط دولت مورد استفاده قرار گیرد.
تکیه دولت به منابع مالیاتی موجب کاهش وابستگی دولت به منابع نفتی، کاهش فاصله طبقاتی و توزیع درآمد، تثبیت نوسانات اقتصادی، تخصیص بهینه منابع و شفاف سازی فعالیت های اقتصادی و تامین منبعی با ثبات برای تامین درآمد دولت در رشد و توسعه اقتصادی بخصوص فعالیت های تولیدی و صنعتی است. بی شک نظام مالیاتی نقش ویژه ای در اقتصاد هر کشور بازی می کند. در نظام مالیاتی پایه و نرخ مالیاتی دو رکن اصلی محسوب می شوند. عملکرد این سیستم علاوه بر دولت، مردم و فعالان اقتصادی را نیز متاثر می سازد.
منبع: سازمان امور مالیاتی کشور

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.