Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

مالیات علاوه بر آنکه شیوه‏ای مطمئن برای تامین منابع مالی هزینه‏ های عمومی و دسترسی به درآمدهای پایدار به شمار می‏رود، می‏توان آن را به عنوان اهرمی برای نیل به اهداف دیگری از قبیل مبارزه با کالاهای آسیب‏رسان، مبارزه با آلاینده‏ های محیط زیست، تشویق فعالیت‏های خیرخواهانه، تقویت فعالیت‏های آموزشی و پژوهشی و … به کار برد. تقویت بنیه اقتصاد داخلی به مدد حمایت از تولید، سرمایه‏ گذاری و افزایش اشتغال از جمله مهمترین اهدافی است که برای تحقق آن می‏توان از سیاست‏ها و سازوکارهای مالیاتی استفاده کرد. در ایران نیز از معافیت‏های مالیاتی ویژه سرمایه‏ گذاری، تولید و اشتغال‏ زایی در قوانین و سیاست‏های مختلفی همچون قانون مالیات‏های مستقیم و برنامه ‏های پنج‏ساله توسعه بهره گرفته شده است که آخرین مورد آن را می توان در اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم سراغ گرفت.
در اصلاحیه قانون مالیات‏های مستقیم که در ۳۱ تیرماه ۱۳۹۴ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید، تمهیداتی برای حمایت از تولید و اشتغال اندیشیده شده است که در مقایسه با قوانین قبلی اثربخش‏تر و فراگیرتر است. از جمله اصلاحات انجام شده در این قانون، تغییراتی است که در ماده ۱۳۲ داده شده است. تغییرات اعمال شده در این ماده خود مبتنی بر قانون رفع موانع تولید رقابت‏ پذیر و ارتقای نظام مالی کشور است که در اردیبهشت ماه ۱۳۹۴ تصویب شده است. بر اساس ماده ۱۳۲ قانون مالیات‏های مستقیم، درآمدهای ابرازی ناشی از فعالیت‏های تولیدی و معدنی اشخاص حقوقی و غیر دولتی در واحدهای تولیدی یا معدنی و نیز درآمدهای خدماتی بیمارستان‏ها، هتل‏ها و مراکز اقامتی گردشگری اشخاص یادشده، از تاریخ شروع بهره ‏برداری یا استخراج یا فعالیت به مدت پنج سال با نرخ صفر مشمول مالیات می‏شود. تمهید دیگری که در این قانون اندیشیده شده است این است که اعمال نرخ صفر مالیاتی برای فعالیت‏های سرمایه‏گذاری و تولیدی در مناطق کمتر توسعه‏‏یافته به مدت ده سال ادامه خواهد داشت.
در تبصره ب این ماده نیز به صراحت آمده است: مالیات با نرخ صفر برای واحدهای تولیدی و خدماتی و سایر مراکز موضوع این ماده که دارای بیش از پنجاه نفر نیروی کار شاغل باشند چنانچه در دوره معافیت، هر سال نسبت به سال قبل نیروی کار شاغل خود را حداقل پنجاه درصد افزایش دهند، به ازای هر سال افزایش کارکنان یک سال اضافه می شود.
این تبصره در مورد نحوه تایید افزایش نیروی کار نیز راهکار ویژه ای اندیشیده است که بر اساس آن، تعداد نیروی کار شاغل و همچنین افزایش اشتغال نیروی کار در هر واحد با تایید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و ارائه اسناد و مدارک مربوط به فهرست بیمه تامین اجتماعی کارکنان محقق می شود. در صورت کاهش نیروی کار از حداقل افزایش دوره مذکور در سال بعد که از مشوق مالیاتی این بند استفاده کرده باشند، مالیات متعلق در سال کاهش، مطالبه و وصول می شود.
امتیازدیگری که در این تبصره برای واحدهای تولیدی مذکور پیش‏بینی‏ شده این است که بازنشستگی، استعفا و بازخرید کردن افراد به معنای کاهش نیروی کار محسوب نمی شود.
در تبصره الف ماده ۱۳۲ نیز در تعریف مالیات با نرخ صفر آمده است: مالیات با نرخ صفر روشی است که مودیان مشمول آن مکلف به تسلیم اظهارنامه، دفاتر قانونی، اسناد و مدارک حسابداری حسب مورد، برای درآمدهای خود به ترتیب مقرر در این قانون و در مواعد مشخص شده به سازمان امور مالیاتی کشور می باشند و سازمان مذکور نیز مکلف به بررسی اظهارنامه و تعیین درآمد مشمول مالیات مودیان براساس مستندات مذکور است و پس از تعیین درآمد مشمول مالیات مودیان، مالیات آنها با نرخ صفر محاسبه می شود.
مجموعه این سیاست‏ها به همراه دیگر راهکارهای حمایت‏گرانه‏ ای که در سایر بندهای ماده ۱۳۲ قانون مالیات های مستقیم در خصوص تولید و سرمایه گذاری پیش‏بینی شده است مشوق‏های اثربخشی برای حمایت از تولید و اشتغال به دست می دهد. یکی دیگر از نقاط قوت این حمایت ها و مشوق ها این است که در همه آنها معافیت به روش نرخ صفر مورد نظر قانونگذار بوده است که این امر نیز به نوبه خود کمک شایانی به تقویت شفافیت اقتصادی و در نتیجه تحقق عدالت مالیاتی خواهد کرد.
منبع: سازمان امور مالیاتی کشور

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.